filcovanie

Ako sa robí filcovaná omietka

Hoci nie som murár, vo svojom voľnom čase sa občas rád miešam do tohoto fachu. No keďže povolaním a prostredím, v ktorom sa pohybujem, som na míle vzdialený od tohoto remesla, skúsenosti získavam často len pomaly a metódou „pokus-omyl”. Niečo si naštudujem z internetu, popýtam sa kamarátov a skúšam…

Tak to bolo, aj keď som robil svoju prvú filcovanú omietku asi pred 10 rokmi. Na začiatku som mal informácií len málo, no od tej doby som spravil už niekoľko desiatok stien a získal mnoho skúsenosti, s ktorými sa rád podelím v tomto článku.

Podklad

Kvalitný podklad pod omietku je skutočný základ, bez neho bude ďalšia práca len stratený čas a vyhodené peniaze.

Správny podklad by mal byť:

  • rovný – omietka máva hrúbku cca 2 – 3 mm, nemôžeme sa teda spoliehať na to, že s ňou vyrovnáme väčšie nerovnosti (na rovnanie by sme mali použiť stavebné lepidlo, prípadne na veľké nerovnosti jadrovú omietku),
  • pevný – ak nanesieme omietku na popukaný, opadávajúci povrch alebo vrstvu starej farby, je pravdepodobné, že omietka postupom času popraská a opadá tiež (starú farbu a nesúdržne časti je potrebné oškrabať, nerovnosti vyrovnať a povrch prípadne spevniť sklo-textilnou sieťkou),
  • suchý – vlhké murivo je ako podklad úplne nevhodné, vlhkosť cez omietku rýchlo prenikne a spôsobí jej odúvanie, plesnenie a opadávanie,
  • čistý – prašný alebo mastný povrch sťažuje nanášanie omietky a zhoršuje jej priľnavosť.

Potrebné náradie

Na vyhotovenie filcovanej omietky je potrebné len základne náradie, ktoré je finančne veľmi dostupné a investícia sa vráti veľmi rýchlo:

  • vedro (10 – 20 l) – na prípravu zmesi omietky,
  • miešadlo (resp. miešací nadstavec do vŕtačky) – nie je nevyhnutný, no pri väčšom množstve je ručné miešanie časovo a fyzicky náročné,
  • (široké) kovové hladítko – na nanášanie omietky na veľké plochy,
  • kelňa – na naberanie omietky z vedra na hladítko, prípadne na nanášanie omietky v ťažšie prístupných miestach,
  • penové hladítko („filc”) – na vyhladenie omietky do finálnej podoby,
  • rozprašovač vody – na navlhčovanie steny pri finálnom hladení,
  • široká špachtľa – na hrubé zahladenie omietky, môžete namiesto nej použiť aj široké hladítko.

Je dôležité, aby bolo náradie pred začiatkom práce čisté, pretože ak sa do omietky dostanú väčšie nečistoty, môžu pri nanášaní a hladení robiť do omietky nepekné ryhy, ktorých opravovanie bude práca naviac.

Materiál a čas

Na vypracovanie klasickej filcovanej omietky sa používa „(vnútorná) jemná štuková omietka”, ktorú vyrába celý rad výrobcov. Zvyčajne sa predáva ako zmes, ktorú je potrebné rozmiešať s vodou podľa pokynov výrobcu. Vo všeobecnosti by ste mali dosiahnuť takú konzistenciu, ktorá sa bude na stenu ľahko nanášať, ale zároveň z nej nebude stekať.

Z mojej skúsenosti budete potrebovať cca 40 kg na 10 m2 a prácou na rovnakej ploche strávite:

  • 10 – 15 min. penetráciou/navlhčovaním podkladu,
  • 50 min. nanášaním 1. vrstvy omietky,
  • 50 min. nanášaním 2. vrstvy omietky,
  • 100 min. hladením do finálnej podoby.

Spolu teda strávite cca 3,5 hodiny na 10 m2 čistou prácou na priemerne členitej stene (rohy, kúty, zásuvky, rúrky radiátorov…), do tohoto času nie sú započítané čakania medzi jednotlivými úkonmi, pretože pri väčšej ploche v zásade nikdy nečakáte, ale pracujete na inej ploche.

Pracovný postup

  • navlhčite povrch penetráciou alebo vodou (pomocou štetca, valčeka alebo rozprašovača),
  • širokým kovovým hladítkom a kelňou naneste na stenu pripravenú zmes omietky v hrúbke cca 1 – 2 mm,
  • nanesenú omietku nechajte postáť cca 15 – 30 minút, aby trochu „zavädla” a naviazala sa na svoj podklad,
  • naneste druhú vrstvu omietky rovnakým spôsobom ako pri prvej vrstve, druhá vrstva by sa mala nanášať už ľahšie, výsledná hrúbka omietky by mala byť cca 3 mm,
  • účelom druhej vrstvy je zhrubšiť omietku a vyrovnať nerovnosti prvej vrstvy, snažte sa druhú vrstvu spraviť čo najrovnejšiu, aby ste nemali veľa roboty pri finálnom vyhladzovaní, omietku môžete zrovnať širokou špachtľou alebo samotným hladítkom,
  • nanesenú omietku nechajte postáť cca 1 hodinu, prípadne viac alebo menej, v závislosti od vlhkosti podkladu a okolitej teploty,
  • vyhlaďte omietku penovým hladítkom, ak hladítko zanecháva v omietke viditeľné stopy, treba ešte omietku nechať postáť, naopak ak sa omietka hladí len ťažko, je potrebné je priebežne navlhčovať rozprašovačom s vodou.

Praktickú ukážku celého procesu môžete vidieť na nasledujúcom videu:

8 komentárov

  1. Dobrý deň, na internete som videl Vaše video s naťahovaním omietky a filcovaním, a chcel by som sa opýtať na jednu vec…minulý rok v auguste som robil jadrové omietky v rodinnom dome(vápenno cementová domáca zmes). Jadrová omietka bola robená z piesku frakcie 0mm-1cm. Jadrovú omietku som nechal vyzrieť a toho roku som ju oceľovým škrabákom zrazil výstupky, a trochu sa mi zaprášila stena. Jadrová omietka je súdržná pevná, nedrolí sa ale je tam prach. Keď po nej prejdem dlaňou tak mi ostane jemný prach. Chcem to zapucovať s MVR uni. Otázka teda znie ci je potrebné to penetrovať alebo stačí stenu povysávať a navlhčiť valčekom keď je v takomto stave. Aké máte skúsenosti? Ďakujem za radu….
    S pozdravom Komenda

    1. Dobrý deň, podľa mňa stačí aj povysávať a navlhčiť, nemal by s tým byť problém. Ale berte to ako môj osobný názor, nie som odborník…

    2. Zdravím, konkrétne s MVR Uni som nikdy nerobil, ale podľa popisu je to len ďalšia alternatíva jemnej vnútornej omietky, takže by to malo ísť. Ideálne vyskúšajte na nejakej malej ploche, napr. vo výklenku radiátora…

  2. Dobrý deň, prosim Vas da sa tento postup aplikovat aj pri pouziti MVR uni? Resp ako by ste poradili v kolkych vrstvach robit s MVR? Podklad je rovny (DuoContact + sietka)

    Dakujem Filip

    1. Zdravím, síce neskor, ale niekomu pomôže. MVR je viacmenej určená na jadrovú omietku, výborná na zrovnanie stien ( pálená tehla, pórobetónové tvárnice,.. ) pomocou omietnikov a pod., omietal som takto celý dom, hrúbka omietky 20 – 40 mm ( nad 25 mm v dvoch krokoch ). Takto nanesená omietka je nevhodná na finálnu úpravu, schne veľmi nerovnomerne a pri filcovaní by sa odhalili kovové hrany rýchloomietnikov. Pokiaľ by malo byť MVR použité len ako tenkovrstvá omietka, je možné ju pomerne jednoducho dohladiť filcovým hladidlom, ale výsledný efekt a to hlavne na veľkej ploche nebude nikdy ako pri jemnej štukovej omietke ( napr. Viva Interior, Viva Maxima a pod. ). Neviem, prečo by sa človek rozhodoval pre MVR, ktoré je ešte drahšie od štukovej, ale pokiaľ mu zostalo z inej akcie, radšej naozaj zvážiť použitie jemných omietok na to určených. Sám som omietol cca 200 m2 omietkou Viva Interior podľa postupu autora a výborne. Zprvu som nanášal v jednej vrstve a výsledok nebol príliš lahodný. Pri aplikácií 1+1 vrstva bol výsledok naozaj pekný. Na rohy som používal lišty s priznaným nosom, ktoré sa predtým osadili do klebru ,ale len po úroveň sita, aby nos ostal obnažený a mohol byť zalícovaný finálnou omietkou. Po prvej vrstve som po jemnom zavädnutí stenu ešte prešiel nahrubo hladidlom s filcom a následne druhá vrstva bola už sama o sebe dostatočne pekne zrovnaná aj pomocou kovovej stierky ( najlepšie kvalitnejšie 40 – 60 cm so zaoblenými hranami na koncoch v hliníkovom prevedení ) . Cca po hodine dočistiť celoplošne filcovým hladidlom. Aplikácia omietky bola tiež na sieťku + Duo Contact ( pred omietaním prebrúsený brúsnym hladidlom na kleber )

  3. Zdravim chcem sa opytat.Robil som omietku s väčším zrnom.Len Domácemu sa to nepáčilo a chce jemnú.Musim teda na novo natiahnuť lep a sieťku alebo môžem priamo aplikovať na to tu jemnú omietku.fakujem

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *